• کدخبر: 1344
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۰۴ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۲/۰۶/۲
  • چاپ خبــر
ماجرای توقیف نفتکش هندی در آب‌های ایران چه بود؟

ماجرای توقیف نفتکش هندی در آب‌های ایران چه بود؟

8981نفتکش هندی در حالی در ایران توقیف شد که مقامات ایرانی اذعان کرند این نفتکش با رهاسازی نفت خود به دلیل نقص فنی، آب‌های خلیج فارس را آلوده کرده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شهرستان گلپایگان به نقل از ایندیا تایمز، کشتی هندی “دش شانتی” در تاریخ ۱۳ آگوست به دلیل آلوده کردن آب‌های خلیج فارس، توسط نیروی دریایی ایران توقیف شد.

کشور هند که اذعان ایران مبنی بر داشتن مشکلات فنی کشتی “دش شانتی” و آلودگی آب‌های ایران را نپذیرفت، در نظر دارد به دلیل آزادسازی کشتی هندی که توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران توقیف شده، هیئتی از سوی شرکت کشتیرانی این کشور به ایران اعزام کند.

اعضای این هیئت اعزامی در نظر دارند توضیحاتی در خصوص مشکلات فنی این نفتکش که از سوی مقامات ایرانی مطرح شده است، ارائه کنند.

اما مقامات هندی ادعا می‌کنند، موضوعی که متخصصان ایران از آن تحت عنوان نقص فنی یاد می‌کنند مشکلی جزیی بوده که بلافاصله برطرف شده است.

بنا به گفته مقامات ایرانی، نفتکش “دش شانتی” که حامل ۱۴۰ هزار تن نفت تولیدی عراق است در زمان حرکت به هند به دلیل نقص فنی مواد نفتی را در آب‌های ایران تخلیه کرده است.

یک مقام ارشد دولتی هند نیز در این خصوص مدعی شد: هدف از سفر هیئت هندی حل برخی دیگر از مشکلات فنی این نفتکش است که ارتباطی با مسائل مربوط به آلودگی محیط خلیج فارس ندارد.

اما باید به این نکته اشاره کرد که مقامات ایرانی صحبتی راجع به سایر مشکلات فنی این کشتی نکرده‌اند و برطرف سازی این مشکلات ارتباطی با ایران ندارد و مقامات دولتی هند نیز می‌توانند زمانیکه “دش شانتی” به این کشور بازگشت سایر مشکلات فنی آن را برطرف کنند.

لازم به ذکر است که این نفتکش تا کنون سه بار توسط مقامات ایرانی مورد بازرسی قرار گرفته است و به گفته مسئولان هندی، کارشناسان ایرانی در دور سوم بازرسی خود از این نفتکش به وجود نقص در سیستم هشدار تجهیزات کنترل نشت نفت پی برده‌اند.

در حالیکه تا کنون بین مقامات دولتی دو کشور رایزنی‌هایی صورت گرفته، اما مقامات ایرانی با آزادسازی کشتی موافقت نکرده‌اند و حل این مشکل را تنها در صورتی ممکن می‌دانند که دولت هند اقدام به پرداخت جریمه و خسارت یک میلیون دلاری در خصوص این آلوده سازی کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، دولت هند اکنون در حال بررسی دو گزینه است: اول پرداخت مبلغ درخواستی ایران، دوم منتظر نتیجه بررسی کارشناسان خود بماند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

درج دیدگاه

بایگانی

مهر ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« خرداد    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰