• کدخبر: 18267
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۳۹ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۴
  • چاپ خبــر

دیوار نوشته های یک مدرسه در گلپایگان+تصاویر

این دیوارها که شاید کمتر کسی،به ظرفیت بزرگ آنها برای انتقال مفاهیم مهم و عمیق فرهنگی توجه کند،می تواند در برهه های مختلف زمان پیام خاص آن دوران را انتقال دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری گلپانا شهرستان گلپایگان؛ استفاده از تمام ظرفیت های موجود برای انتقال مفاهیم مهم ارزشی و هنجارهای دینی همراه با ارائه خلاقیت و ابتکار و نوآوری،با استفاده از هنرهای تجسمی به ابزاری مهم برای انتقال اندیشه‌های عمیق فرهنگی و ارزشی تبدیل شده است.

حال آنکه اگر این اندیشه‌ها بخواهند در قالب نوشته های طولانی و یا کتاب های حجیم بیان شوند، شاید با ردیف کردن صدها کلمه هم نتوان از پس ابلاغشان برآمد.

از طرف دیگر استفاده از مفاهیم و مضامین عمیق فرهنگی و دینی در محیط های عمومی در سطح شهر باعث می شود تا عموم مردم مخاطبان آن باشند و علاوه بر آن که این پیام ها به مرور تاثیرات خود را بر ذهن مخاطب خواهند داشت،سبب می شود تا فضای محیطی از پیام های نهفته در ان نوشته الهام بگیرند و یا به عبارت دیگر رفتار مخاطبان بر اساس آن ارزش ها و هنجارها شکل گرفته و در نهایت منجر به عمل بر همان مبنا شود.

لذا میتوان با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود گام مهمی را در اعتلای فرهنگ عمیق دینی و ارزش ها و هنجارهای اسلامی برداشت.

این تصاویر را نظاره کنید:

123

این نوشته‌های به ظاهر کم‌حجم اما زیبا و پر محتوا  دیوار نوشته های مدسه ای در گلپایگان است که در آنها پیام‌های تربیتی به زیباترین شکل ممکن و تاثیرگذارترین طریق نهفته است.

این دیوارها که شاید کمتر کسی،به ظرفیت بزرگ آنها برای انتقال مفاهیم مهم و عمیق فرهنگی توجه کند،می تواند در برهه های مختلف زمان پیام خاص آن دوران را انتقال دهد.

برای نمونه در سالی که مزین به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است،و در شرایطی که تهاجم فرهنگی و جنگ اقتصادی دشمن در اوج خود قرار دارد،می توان از ظرفیت موجود در دیوار کلیه مدارس و همچنین دیوارهایی از شهر که امکان درج پیام بر روی آنها وجود دارد،برای تحقق این مهم اقدام کرد.

توجه به تجربه های موفق گذشته می تواند در استفاده از این ظرفیت بزرگ موثر باشد.برای نمونه می توان به دوران دفاع مقدس و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اشاره نمود.

در آن دوران مدارس همچون دیگر مراکز دولتی و عمومی از حس و حال جنگ و لزوم پرداختن به دفاع از میهن و آرمان‌های متعالی‌مان خالی نماند، آن‌طور که وجود شعارها و حتی نقاشی‌های جنگی بر در و دیوار مدارس گواه این ادعاست.

44

جالب آنکه نوشتارها یا نقوش آنچنان تاثیری در روحیات دانش‌آموزان آن دوره داشته که به گفته بسیاری از متولیان امر آموزش، این حرکت فرهنگی خود به خود به مثابه یک کلاس آموزشی برای تمامی دانش‌آموزان محسوب می‌شده است.

تا آنجا که بسیاری از اوقات دانش‌آموزان با دیدن این نوشته‌ها حس و حال عجیبی می‌یافتند و در آنها لزوم دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی قوت می‌گرفت. 

در این برهه از زمان استفاده از این ظرفیت بالقوه موجود در جای جای شهر و کلیه ارگان های دولتی و خصوصی و فعلیت بخشیدن آنها می تواند نقش مهمی برای انتقال مفاهیم مهم ارزشی داشته باشد.

به علاوه با ایجاد دغدغه در آحاد مختلف جامعه و ایجاد یک بسیج عمومی از پیر و جوان گرفته تا کوچک و بزرگ و زن و مرد،می تواند منجر به یک عزم ملی شود برای تحقق شعار سال در دو حوزه مهم فرهنگ و اقتصاد.

نویسنده

نوشته شده توسط حکیمی در اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۳

سلام
آفرین به این مطلب زیبا و کنجکاوانه
از خوندن این متن لذت بردم و بیش از اون از نگاه تیزبین و ظریفتان
چه بسا تعداد بیشماری کار برای انجام دادن وجود دارد اما کسی به ان توجهی ندارد که با یاداوری میشود روی ان کارد کرد
از مسئولین تقاضا دارم این متن دقیق و خوب را بخوانند و از ان استفاده کنند
از سایت خوب و ممتاز گلپانا برای انتشار مطالب مفید و مهم تشکر ویژه میکنم
امیدوارم موفق باشید

درج دیدگاه

بایگانی

خرداد ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱