دیار عالمان

حکم دادگاه اروپا به لغو تحریم‌های کشتیرانی پیروزی بزرگ برای اقتصاد ایران بود

کدخبر: 2743
شهریور ۲۷, ۱۳۹۲ در ساعت ۲:۱۰ ب.ظ

به گزارش گلپانا ، مانفرد پتریچ، تحلیلگر سیاسی در مصاحبه با پرس تی وی در مورد حکم دادگاه اروپایی در مورد لغو تحریم های یکجانبه علیه خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ۱۷ شرکت ایرانی دیگر گفت، این حکم یک پیروزی بزرگ برای شرکت های ایرانی و اقتصاد ایران است.

وی افزود، اما مسئله اینجاست که بین احکام دادگاه ها و آنچه که در عمل انجام می شود، تفاوت وجود دارد. پتریچ با غیرقانونی خواندن  تحریم ها علیه ایران اظهار داشت، حتی اگر دادگاهی حکم بدهد که شرکت های تجاری مجاز به تجارت با ایران هستند، آنها باز هم مورد تهدید قرار می گیرند و دولت آمریکا آنها را برای قطع همکاری با ایران تحت فشار قرار می دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت، حتی اگر یک دادگاه و قوانین یک کشور نیز مجوز (تجارت با ایران) را بدهد، آمریکا به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیست. این اتفاق بارها در گذشته رخ داده است.

پتریچ در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: دادگاه تصمیم خود را بر اساس مستنداتی گرفته که به آن ارائه شده است و به این نتیجه رسیده است که این تحریم ها غیرقانونی هستند و آنچه که پس از آن اتفاق افتاده این است که دولت های اروپایی و آمریکا گفته است ما نمی توانیم مستنداتمان را ارائه دهیم، زیرا آنها سری هستند.

وی افزود: «شما می بینید که آنها اکنون از همان تاکتیک ها در مورد سوریه استفاده می کنند و می گویند ما مدرک داریم اما نمی توانیم آنها را به شما نشان دهیم… به همین علت دادگاه این تصمیم را گرفته و این تصمیم درستی است و یک پیروزی برای ایران است. اما سوال اینجاست که به این حکم چگونه عمل خواهد شد.»