• کدخبر: 38469
  • تاریخ انتشار خبر: ۷:۲۳ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۷
  • چاپ خبــر
وقتی سیدحسن شان خود را بالاتر از قانون دانست

فشار از پایین، چانه‌زنی در بالا/ افزایش فشارها به شورای نگهبان برای مستثنی کردن روحانی همنام امام!

جدیدترین اهرم فشار به شورای نگهبان برای استثنا قائل شدن برای سیدحسن خمینی، رو شدن ناگهانی چند “اجازه اجتهاد” جدید برای او بوده است!

تلاش اصلاح طلبان برای تحمیل سیدحسن خمینی به شورای نگهبان و وادار کردن این شورا به تایید صلاحیت او، به مرحله تازه ای رسیده است.

به گزارش گروه سیاسی صراط، پس از عدم شرکت نوه امام(ره) در آزمون خبرگان، تلاش اصلاح طلبان وارد فاز جدیدی شده و بسیاری از آنها برای اثبات عدم نیاز وی به امتحان و جفت و جور کردن یک مجوز شرعی و قانونی برای این موضوع، زمین و آسمان را به هم دوخته اند.

در این بین، تاکید چندباره بیت امام و به ویژه سید علی خمینی بر عدم انصراف برادرش، نیز مزید بر علت شده تا تحلیل های عجیب و غریب اینچنینی از سوی اصلاح طلبان داغ تر شود.

این در حالی است که بر اساس اطلاعیه صریح شورای نگهبان، حسن خمینی در زمره کسانی بود که باید در آزمون شرکت می کرد و امتناع او عملا به معنای ردصلاحیتش خواهد بود.

با این وجود، ظاهرا استراتژی “فشار از پایین و چانه زنی در بالا” همچنان به دهان اصلاح طلبان شیرین آمده و آنها از هیچ تلاشی در این زمینه دست بردار نیستند.

فشار از پایین، چانه زنی در بالا/ افزایش فشارها به شورای نگهبان برای مستثنی کردن روحانی همنام امام!
سیدحسن خمینی هنگام ثبت نام در انتخابات خبرگان با همراهی برادرانش

محسن رهامی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در این زمینه گفته است: “سیدحسن خمینی به هیچ وجه انصراف نداده‌اند و یکی از راه‌های احراز، شرکت نامزدها در امتحان است راه‌های دیگری از جمله بررسی کتاب‌ها و تالیف‌های نامزدها و همچنین کلاس‌های درس‌ آنها به عنوان مجتهد وجود دارد و شرکت در امتحان تنها یکی از راه های احراز اجتهاد است.”

او در تلاش بر ای تاثیرگذاری بر رای نهایی شورای نگهبان ادعا کرده: “فکر نمی‌کنم بتوان کسی را که قرار است در انتخابات به این مهمی تاثیرگذار باشد به دلیل ارسال یا عدم ارسال پیامک و یا اینکه برنامه تلویزیونی در صدا و سیما را ندیده باشد، رد صلاحیت کرد و سطح برخورد شورای نگهبان به مراتب بالاتر از مسائل و جنجال‌های رسانه‌ای است که در فضای جامعه وجود دارد.”

حجت الاسلام غرویان هم در اظهاراتی مشابه، تایید صلاحیت سیدحسن بدون شرکت در آزمون را تئوریزه کرده و گفته است: “کسانی که در آزمون اجتهاد شرکت نکردند، چند دسته هستند. یک عده کسانی هستند که در آزمون های سال های قبل شرکت کرده بودند و به نوعی شامل اطلاعیه شورای نگهبان در این باره می شوند. برخی هم از کسانی هستند که به گفته آیت الله مومن خود فقهای شورای نگهبان از طریق دیگری غیر از آزمون، صلاحیت علمی آنها را احراز کرده اند. لذا این‌ها دعوت به آزمون نشدند. این به معنای تایید صلاحیت علمی آنها محسوب می شود.”

همزمان با این توجیهات، برجسته کردن نام دیگر غایبان آزمون نیز از استراتژی های اصلاح طلبان برای مبرا کردن نوه امام به شمار می رود. بر این اساس، عدم شرکت افرادی مانند اعرافی و غروی که از راه های دیگری احراز صلاحیت شده بودند نیز دستمایه این توجیهات قرار گرفته است؛ هرچند توجیه کنندگان این موضوع، چشم خود را به روی اطلاعیه صریح شورای نگهبان بسته اند!

سابقه تدریس سیدحسن خمینی هم از دیگر اهرم های فشار هواداران او برای توجیه عدم شرکت در آزمون محسوب می شود. آنها البته هیچ گاه به این موضوع اشاره نکرده اند که مگر نوه امام تنها کاندیدایی بوده که چنین سابقه ای داشته و داوطلب خبرگان شده است؟ و مگر دیگر افراد مشابه او، به صرف تدریس در خارج فقه، سرخود از شرکت در آزمون خودداری کرده اند؟

اما جدیدترین اهرم فشار به شورای نگهبان برای استثنا قائل شدن برای سیدحسن خمینی، رو شدن ناگهانی چند “اجازه اجتهاد” جدید برای او بوده است! بنا بر این ادعا، سید حسن خمینی تا‌به‌حال اعلام نکرده این اجازه یا به‌بیان‌دیگر مجوز را از چه مراجعی دریافت کرده است! اما عبدالواحد موسوی‌لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات، اعلام کرده بود سیدحسن اجازه اجتهاد خود را از طرف آیت‌الله وحید‌خراسانی دریافت کرده است، او این اجازه را از سوی آیات دیگری هم دارد که هنوز اعلام نشده‌اند.

همچنین فرزند صادق آهنگران؛ یعنی محمدعلی آهنگران در صفحه اینستاگرام خود درباره آیاتی که اجتهاد سیدحسن را تأیید کرده‌اند، چنین نوشته است: آیت‌الله موسی شبیری‌زنجانی، آیت‌الله امینی، آیت‌الله محقق داماد، آیت‌الله سیدجعفر کریمی و آیت‌الله غضنفری‌خوانساری از‌جمله آیاتی هستند که اجتهاد سیدحسن را تأیید و امضا کرده‌اند.

همچنین یک روزنامه اصلاح طلب هم مدعی شده است: در روزهای پایانی آذرماه نیز آیت‌الله حاج شیخ عباس محفوظی از مراجع تقلید شیعه در قم ضمن تاکید بر مراتب فقهی و اجتهادی سید حسن خمینی از کاندیداتوری او برای مجلس خبرگان استقبال کرده بود. وی در تایید درجات فقهی سید حسن خمینی تاکید کرده بود: «اینجانب عالم مجتهد سید حسن آقای خمینی را عالمی آگاه به زمان و متقی می‌دانم و معتقدم با وجود اینکه میسور و مقدور بود که ایشان صاحب مدارج علمی دانشگاهی در مباحث فلسفه و الهیات و غیره باشند و با وجود تحقیق و تتبع در فلسفه و الهیات اصل مبنای درس و بحث خود را در فقه صاحب جواهری قرار داد و بحمدالله پیشرفت چشمگیری در این علوم حاصل کرد.»

فضاسازی رسانه های اصلاح طلب در تایید اجتهد نوه امام، البته در مواردی به در بسته هم خورده است! به طور مثال، تایید اجتهاد او توسط آیت الله سیستانی که مانور فراوانی روی آن داده شده بود تکذیب شد تا دست شایعه سازان در پوست گردو بماند. بر این اساس، یک منبع آگاه از دفتر آیت الله سیستانی در قم، خبر تایید اجتهاد سید حسن خمینی توسط آیت الله سیستانی را تکذیب کرد و گفت: این ها همه شایعات رسانه ای می باشد و تنها اخباری که از سایت رسمی آیت الله سیستانی که از نجف به روز می شود، اعتبار دارد.

اظهارنظر امروز نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان هم مورد توجه حامیان سیدحسن قرار گرفته است. او در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت نکردن در آزمون خبرگان به معنی رد صلاحیت است یا خیر؟ گفت: “بنا بر اعلام نظر آیت الله مومن عضو فقهای مجلس خبرگان رهبری، ممکن است در ادامه بررسی صلاحیت ها، داوطلبی که در آزمون شرکت نکرده است، شرایط اجتهادش محرز شود و بتواند در ادامه مسیر انتخابات حضور داشته باشد.”

حال باید منتظر ماند و دید آیا این فشارهای کم سابقه به شورای نگهبان برای استثنا قائل شدن برای کاندیدای محبوب این روزهای اصلاح طلبان که اصرار به برجسته کردن نام خانوادگی او هم به عادت این روزهای این عده تبدیل شده، با چه سرانجامی مواجه خواهد شد؟ هرچند سابقه شورای نگهبان نشان می دهد زیر بار این فشارها نخواهد رفت و قانون، اطلاعیه این شورا و عدم تمکین سیدحسن خمینی، صریح تر از آن است که نتیجه ای جز ردصلاحیت او به همراه داشته باشد.

درج دیدگاه

آخرین اخبار شهرستان

بایگانی

آبان ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰