• کدخبر: 38689
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۳۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  • چاپ خبــر
مدیر امور منابع آب شهرستان:

دشت گلپایگان ۱۲سانتی متر نشست کرده است

نشست آب سبب شده که در منطقه گلشهر آبخوان‌ها نشست کنند و تاکنون دشت گلپایگان به طور متوسط ۱۲ سانتی متر افت داشته است و حفره‌هایی نیز در گلشهر و ورزنه ایجاد شده است.

مدیر امور منابع آب گلپایگان گفت: ترک‌های ۴۵ درجه‌ای در دیوار برخی خانه‌ها به ویژه در روستای ورزنه ایجاد شده و رو به افزایش است.

بهمن نکویی در جلسه هماهنگی نظام نوین ترویج کشاورزی شهرستان اظهار کرد: در شهرستان گلپایگان ۶۴۸ حلقه چاه با مجوز برداشت۱۴۱ میلیون متر مکعب آب، وجود دارد اما برداشت از آب‌های زیرزمینی در سال آبی گذشته بالغ بر ۲۰۲ میلیون مترمکعب بوده است.

وی با بیان اینکه سالانه شاهد حدود دو متر افت آب‌های زیرزمینی هستیم، ادامه داد: گلپایگان به دلیل افت منفی در آب‌های زیرزمینی از سال ۷۰ جزء مناطق ممنوعه محسوب می‌شود.

مدیر امور منابع آب گلپایگان گفت: افت سطح آب‌های زیرزمینی، کاهش آب‌دهی چاه‌ها، نشست زمین، کف شکنی مکرر چاه‌ها و… از اثرات برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی است.

نکویی افزود: نشست آب سبب شده که در منطقه گلشهر آبخوان‌ها نشست کنند و تاکنون دشت گلپایگان به طور متوسط ۱۲ سانتی متر افت داشته است و حفره‌هایی نیز در گلشهر و ورزنه ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: ترک‌های ۴۵ درجه در دیوار خانه‌ها به ویژه در روستای ورزنه ایجاد شده و روبه افزایش است که نشان دهنده برداشت بی‌رویه آب از آبخوان‌ها است.

مدیر امور منابع آب شهرستان یادآورشد: متاسفانه دستگاه حفاری غیرمجاز برقی به راحتی در شهرستان تردد و در شب اقدام به حفاری غیرمجاز می‌کنند لذا از مردم می‌خواهیم احساس مسئولیت کنند و مشاهده اینگونه موارد را گزارش دهند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

 

درج دیدگاه

آخرین اخبار شهرستان

بایگانی

آبان ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰