• کدخبر: 39415
  • تاریخ انتشار خبر: ۵:۴۹ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
  • چاپ خبــر
پاسخ معاون اول روحانی به سردار نقدی

جهانگیری: گفتن اینکه سفر رئیس جمهور خنجر به اقتصاد مقاومتی بود، ظلم به رهبری است

معاون اول رئیس جمهور به انتقاداتی که به سفر اروپایی اخیر روحانی عنوان می شود، پاسخ داد و گفت: اینکه بگویند سفر به فرانسه و ایتالیا خنجر از پشت به اقتصاد مقاومتی بود،‌ ظلم به اقتصاد مقاومتی و رهبری است.

معاون اول رئیس جمهور به انتقاداتی که به سفر اروپایی اخیر روحانی عنوان می شود، پاسخ داد و گفت: اینکه بگویند سفر به فرانسه و ایتالیا خنجر از پشت به اقتصاد مقاومتی بود،‌ ظلم به اقتصاد مقاومتی و رهبری است.

اسحاق جهانگیری در جلسه شورای مدیران ارشد بانک مرکزی که صبح امروز در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد، وزارت نفت و بانک مرکزی را از جمله دستگاه‌هایی دانست که بیشترین فشار را در دوران تحریم تحمل می‌کردند.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری ها از این قرار است:

**در کشور دو دسته از مسئولین حضور دارند. عده‌ای مسئولیت‌شان حل و فصل امور مردم است و عده‌ای دیگر مسئولیت‌شان نق زدن و چوب لای چرخ گذاشتن امور است. دسته دوم همواره از خوشحالی مردم ناراحت می‌شوند. این افراد زمان مذاکرات می‌گفتند مگر می‌شود که مذاکرات را به نتیجه رساند و آمریکا تحریم‌ها را بردارد؟ پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات و هنگامی که تحریم‌ها در روز اجرای برجام لغو شد این افراد بار دیگر مدعی می‌شدند که طرف مقابل هیچ‌گاه حاضر نمی‌شود امتیازاتی به ایران بدهد.

**{در مورد انعقاد قرارداد خرید هواپیما با فرانسه} طی ۳۷ سال اخیر زمانی که ما هواپیماهای دست دوم را از یک کشور دست چندم می‌گرفتیم و از آن در ناوگان هوایی کشور استفاده می‌کردیم بسیاری خوشحال می‌شدند که بالأخره کشور مالک تعدادی هواپیمای دست دو است اما در سفر اخیر رئیس جمهور دیدیم که مهمترین شرکت خارجی که حتی پیش از اعمال تحریم‌های هسته‌ای نیز فروش هواپیما به کشورمان را تحریم کرده بود ۱۱۸ هواپیما آن هم با تسهیلاتی ویژه به ما داده. حالا که این توافقات انجام شده در این شرایط آن برخی می‌گویند که آیا اولویت اول کشور هواپیما بوده است؟

**دلیل این که برخی فکر می‌کنند که چنانچه جایی کاری انجام می‌شود و گرهی از زندگی مردم باز می‌شود ناراحت می‌شوند، مشخص نیست. این در حالی است که برخی از این گره‌ها به دلیل بی‌تدبیری برخی مدیران انجام شده اما امروزی عده‌ای با عقل و منطق درصدد باز کردن این گره‌ها بلند شده‌اند.

**{در مورد چالش‌های پیش روی اقتصاد کشور}در حال حاضر با دو سه چالش جدی مواجه‌ایم که مهمترین آن اشتغال جوانان و تحصیل‌کرده‌ها است. سالانه تعداد ۸۹۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم که اینها از ما تقاضای اشتغال دارند.بر اساس برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ قرار بود که قدرت اقتصادی ایران در این سال تبدیل به قدرت اول در منطقه شود اما مشاهده می‌کنیم که به دلیل برخی کم‌کاری‌ها و ضعف‌هایی که در مدیریت انجام شد امروز در مقایسه با کشورهای منطقه قدرت اقتصادی‌مان کاهش یافته است. این در حالی است که امروز ایران به کشوری تبدیل شده که حرف اول را در منطقه می‌زند.

**در اقتدار امروز کشور، نیروهای مسلح نیز تلاش بسیاری داشته‌اند که باید از آنها تقدیر و تشکر کرد چرا که بدون تردید، همگان می‌دانند که هدف اصلی داعش ضربه زدن به ایران بود اما آنها حتی نتوانستند به مرزهای ما نزدیک شوند.

**{در مورد اقتصاد دوران پسا برجام} مردم انتظار دارند که در این دوران اقتدار اقتصادی کشور افزایش یابد. در همین راستا نیز بانک مرکزی یکی از دستگاه‌هایی است که باید سیاست‌های جدی در این زمینه اتخاذ کند.بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم برای تحقق رشد ۸ درصدی، نیازمند سالیانه ۵۰ میلیارد دلار منابع خارجی هستیم.منابع مالی سرمایه حتماً نقش مهمی در تأمین منابع مالی مورد نیاز دارند اما باید با واقع‌بینی سهم این بازار را مشخص کرد. منابع سیستم بانکی منابع بخش خصوصی و منابع خارجی از جمله منابعی هستند که بانک مرکزی مسئولیت تأمین مالی مورد نیاز کشور را توسط آنها بر عهده دارد.

**{در مورد مسئولیت بانک مرکزی در دوران پسا برجام} همه مسئولیت تأمین منابع مورد نیاز کشور که مأموریتی بزرگ می‌باشد بر عهده بانک مرکزی است. این بانک باید در داخل کشور سرمایه‌گذاری کند و سرمایه‌های خارجی را جذب کند. همانگونه که وزارت نفت اعلام کرد که با چه برنامه‌ای میزان تولید خود را به میزان قبلی می‌رساند از بانک مرکزی نیز انتظار داریم که با برنامه‌ریزی‌های خود همه نگرانی‌ها را برطرف کند.یکسان‌سازی نرخ ارز کار مهمی است که باید در دولت یازدهم و توسط بانک مرکزی انجام شود. بانک مرکزی در مقطعی که احساس کرد آمادگی کامل برای اجرای این طرح را دارد باید این فرآیند را انجام دهد.امیدواریم در دولت بتوانیم در دوره اول دولت آقای روحانی در شرایطی که ارز سه نرخی تحویل گرفتیم، طرح یکسان‌سازی نرخ ارز را با موفقیت انجام دهیم.

**در مورد تفاوت میان نرخ تورم و نرخ تسهیلات} زمانی که دولت یازدهم را تحویل گرفتیم نرخ تورم ۴۰ درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی با تفاوتی بسیار نسبت به تورم ۱۷ درصد بود. اما دولت و بانک مرکزی توانست به عنوان یکی از توفیقات مهم خود کاهش معناداری در نرخ تورم طی دو سال ایجاد کند؛ به گونه‌ای که امروز با افتخار می‌گوییم که تورم نقطه به نقطه اقتصاد یک رقمی شده و این سیاست‌ها را در آینده نیز ادامه خواهیم داد.

** نرخ تورم امروز به ۱۳ درصد رسیده است، ما به عنوان دولت نمی‌خواهیم فشاری برای تغییر سود بانکی به بانک‌ها وارد کنیم اما معتقدیم که تفاوت نرخ سود و نرخ تورم یکی دو درصد بیشتر نباید باشد، در همین راستا نیز بانک مرکزی باید با فعالان اقتصادی صحبت و آنها را قانع کند.

**{در مورد مسائل پیش روی دولت یازدهم در بخش مالی دانست} گرچه از نظر درصدی رقم مطالبات غیرجاری بانک‌ها کاهش یافته است اما معتقدیم که این میزان باید بیشتر کاهش یابد. بر این باوریم که بدهکاران بانکی دو دسته‌اند؛ عده‌ای به دلایل واضح و برخی مشکلات که برای همگان مشخص است توان ازپرداخت بدهی خود را ندارند که باید به آنها کمک کنیم اما برخی با گردن‌کلفتی حاضر به پرداخت دریافتی‌های خود از بانک‌ها نیستند که باید در مقابله با این افراد با شجاعت عمل کنیم و به آنها نشان دهیم که قانون از همه گردن‌ کلفت‌تر است.

**{در مورد لزوم نظارت بیشتر در نظام بانکی}‌ با وجود مجموعه‌های وسیع نظارتی در بانک‌ها قابل قبول نیست که حتی در یک شعبه بانکی تخلفی بارها تکرار شود. یک مدیر سیستم بانکی باید بپذیرد که زمانی که در بانک او تخلفی صورت می‌گیرد کفایت مدیریت ندارد و باید از سمت خود استعفا دهد.

**{در مورد انتقادات برخی درباره سفر اخیر رئیس جمهوری به کشورهای اروپایی} دولت یازدهم نسبت به اقتصاد مقاومتی بسیار جدی است و دیگران نباید با شعارهای تند سیاسی خود را به این اقتصاد و رهبری بچسبانند.اینکه بگویند سفر به فرانسه و ایتالیا خنجری از پشت به اقتصاد مقاومتی بود ظلم به اقتصاد مقاومتی و رهبری است. اینکه بیاییم چنین مسائلی را مطرح کنیم در حق مدیرانی که با اتکاء به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خدمات بسیاری انجام داده‌اند جفا کرده‌ایم.

**{در مورد عبور کشور از شوک بزرگ نفتی} آقایان یادشان است که در سال ۹۰ درآمد ارزی کشور از محل نفت و فرآورده‌های آن ۱۱۹ میلیارد دلار بود و امسال کل این میزان به ۳۰ میلیارد دلار نیز نمی‌رسد اما مشاهده می‌کنیم که با تدبیر و آماده‌سازی اقتصاد توسط افراد متخصص کشور از این شوک بزرگ عبور کرد امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های منطقی و دقیق بتوانیم از تجربیات دوران تحریم برای رشد و شکوفایی کشور استفاده کنیم.

درج دیدگاه

بایگانی

اسفند ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 123
۴۵۶۷۸۹۱۰
۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷
۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴
۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹