• کدخبر: 49444
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۱۳ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۲
  • چاپ خبــر
نماینده شهرستانهای گلپایگان و خوانسار

IPC قرارداد بین المللی نیست که مجلس تفویض اختیار کرده باشد/ وزیر اقتصاد ضعیف عمل نکرده است

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد:بحث مدل قراردادهای نفتی قانون گذاری نمی خواهد، یک مدل برای توسعه میادین نفتی کشور و یک بیع متقابل توسعه یافته است که پیش از این نیز وجود داشته و نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

به گزارش دیار عالمان،  نماینده شهرستانهای گلپایگان و خوانسار گفت: IPC  قرارداد بین المللی نیست که مجلس تفویض اختیار کرده باشد

دیار عالمان با توجه به تغییرات کابینه دولت  و مباحثی که پیرامون مدل قرار داد های نفتی است به گفت و گویی اختصاصی با علی بختیار نماینده شهرستانهای گلپایگان و خوانسار، عضو کمسیون حقوقی و قضایی و همچنین عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

درباره ی مباحثی که پیرامون مدل قراردادهای نفتی  یا IPC است، بگویید؟

مدل قراردادهای نفتی، مدل پذیرفته شده در کشور برای توسعه و جذب سرمایه های بین المللی به خصوص برای میادین مشترک نفتی است.

این مدل قرارداد در مجلس مطرح و به تصویب رسید و مشکلات و نقایص آن توسط وزارت نفت برطرف و نقطه نظرات رهبر معظم انقلاب نیز در آن اعمال گردید، و الان آماده اجرایی شدن است.

مدل قرار داد نفتی وظایف و نظارت مجلس شورای اسلامی را تحت الشعاع قرار نمی دهد؟

مجلس شورای اسلامی در قانون وظایف وزارت نفت تعیین کرده است که مدل قرارداد را هیات دولت تصویب کند، این قرار داد هم قراداد بین المللی نیست که مجلس تفویض اختیار کرده باشد، تفویض اختیار خلاف قانون اساسی است.

بحث مدل قراردادهای نفتی قانون گذاری نمی خواهد، یک مدل برای توسعه میادین نفتی کشور و یک بیع متقابل توسعه یافته است که پیش از این نیز وجود داشته و نیازی به مصوبه مجلس ندارد.

نظر شما درخصوص تغییرات کابینه دولت یازدهم چیست؟

دولت نیاز به ترمیم کابینه داشت، بعضی از وزرای دولت وزرای ضعیف، ناکارآمد و ناتوانمند بودند و باید تغییر می کردند، رییس جمهور محترم هم سرعت در تصمیم گیری داشتند که از ایشان تشکر می کنم و امید داریم که این تغییرات سبب خیر و برکت برای کشور شود.

وزرای انتخابی نیز با طرح و برنامه پنج ساله به کشور خدمت کنند، زیرا این وزرا قوی انتخاب می شوند و اگر در این یک سال، عملکرد خوبی داشته باشند، مجلس برای دور دوم دولت تدبیر و امید در رای اعتماد به آنها راغب خواهد بود.

مردم به دلیل اینکه مشکل اصلی خود را  اقتصاد می دانند و نه ورزش، اعتقاد دارند که تیم اقتصادی دولت باید تغییر می کرد، نظر شما دراین مورد چیست؟

ضعف هایی در وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت اقتصاد بر نمایندگان ملت نیز مشهود است اما وزارت اقتصاد دارای رویکرد فعالی است و یکی از اقدامات مثبت این وزارت ثبات در بازار ارز و محصولات مصرفی مردم  و همچنین شاخص های اقتصادی که به سمت مطلوبیت پیش می رود، اقدامات مثبتی است  که نباید از کنار آن گذشت و لذا این اعتقاد وجود دارد که وزیر اقتصاد و دارایی ضعیف عمل نکرده است.

اگر علی طیب نیا در کابینه ی بعدی نیز معرفی گردد، از او حمایت خواهیم کرد تا همان گونه که مشکل تورم را حل کرد برای حل مشکلات دیگر اقتصادی نیز فرصت خدمت داشته باشند.

با برنامه هایی که  وزیر اقتصاد برای خروج از رکود ارائه کرده و در اصلاحیه قانون بودجه که مصوب مجلس است، امیدواریم این امر نیز تحقق یابد.

آیا  افزایش کرایه ماشین به خصوص اوتوبوس های بین شهری مثلا گلپایگان به اصفهان که به تازگی ۵۰ درصد گران شده نشانه تورم نیست؟

خیر، اتوبوس ها درجه یک و بهتر شده اند، تعرفه ها و قیمت دارند، این به معنای تورم نیست، تورم دارای شاخص های مشخص است که مرکز آمار و بانک مرکزی کنترل می کنند و گزارشات آنها معتبر است.

نواقص طرح مسکن مهر  که ۹ سال از اجرای آن می گذرد و هنوز پایان نیافته استدر چه چیزی بوده است؟

این طرح  در برخی موارد به پیمان کارانی واگذار شده که کار بلد نبوده  یا سابقه ساخت و ساز نداشته یا در بعضی موارد پیمانکار اهلیت نداشته است و از طرفی باعث اتلاف منابع شده و گاهی با سیاست های کشور در تعارض بوده است.

آیا  در شهرستان گلپایگان نیز این نواقص را می توان متصور بود؟

بله ، مسکن مهر شهرستان گلپایگان از سایر مسکن مهر های کشور مستثنی و جدا نیست، و دارای مشکلاتی چون حاشیه نشینی  ومواردی از باب مسکن اجتماعی و مسائل فرهنگی است و از طرفی در ساخت و ساز و کیفیت آن دچار ضعف و کاستی است.

نکته ای که وجود دارد این است که نمی توان مسکن مهر را خراب کرد بلکه باید تلاش شود مشکلات و نواقص آن برطرف گردد، همان نکته ای که  در گزارش کمسیون اصل ۹۰ نیز به آن اشاره شده است.

با سپاس از اینکه در این گفت وگو شرکت کردید.

از اصحاب رسانه تشکر می کنم که در اطلاع رسانی درست به مردم  تلاش می کنند.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

بایگانی

خرداد ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱