• کدخبر: 49588
  • تاریخ انتشار خبر: ۹:۰۳ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۶
  • چاپ خبــر
در پی تخریب حسینیه حاج همت پادگان دوکوهه:

با میراث معنوی دفاع مقدس چه می کنیم!؟/ «تخریب یا بازسازی»؛ چه تفاوتی می کند وقتی اینجا دیگر بوی حاج همت نمی‌دهد؟/ «دوکوهه» منطقه توریستی نیست، زائرین آن هم توریست نیستند!

این ساختمان‌ها هویت تاریخ ماست و ساختمانها و حسینیه خراب شده را فقط یک آدم ظاهر بین خرابه می بیند، اما باطن این خرابه‌ها، تاریخ جنگ را نشان می‌دهد. مثلاً اگر بگویند که تخت جمشید تخریب شده و آن را بازسازی کنیم، این سخن مضحک به نظر می‌رسد چون خرابه‌های تخت جمشید ما را یاد اسکندر مقدونی می‌اندازد که این بنا را به آتش کشید و درس عبرتی برای‌مان است که دیگر نگذاریم مشابه این داستانها برای کشورمان تکرار شود.

به گزارش دیار عالمان به نقل از رجا نیوز چندی پیش به دنبال پخش تصویر تخریب حسینیه حاج همت، خبری به نقل از مسئول پادگان دوکوهه مبنی بر عدم تخریب حسینیه حاج همت و صرفا تعمیر سقف این حسینیه منتشر شد. امروز وقتی وارد پادگان دوکوهه شدم و حسینه بازسازی شده ! حاج  همت را دیدم گویی دنیا بر سرم خراب شد . مانده بودم  دم خروس را باید قبول کرد یا قسم حضرت عباس را؟
این چه بازسازی  سقف است! که اثری از حسینیه حاج همت به جای نگذاشته است…
بزرگواران! این  ساختمان‌ها هویت تاریخ ماست  و ساختمانها و حسینیه خراب شده  را فقط  یک آدم ظاهر بین خرابه می بیند، اما باطن این خرابه‌ها، تاریخ جنگ را نشان می‌دهد. مثلاً اگر بگویند که تخت جمشید تخریب شده و آن را  بازسازی کنیم، این سخن مضحک به نظر می‌رسد چون خرابه‌های تخت جمشید ما را یاد اسکندر مقدونی می‌اندازد که این بنا را به آتش کشید و درس عبرتی برای‌مان است که دیگر نگذاریم مشابه این داستانها برای کشورمان تکرار شود. حال چه شده که بازسازی  حسینیه حاج همت و ساختمان‌های پادگان دوکوهه به بهانه ریزش سقف و رفاه زائران و …  مشکلی  ایجاد نمی کند.
برادران! دوکوهه یک منطقه توریستی نیست که زائر به دنبال دیدن زیبایی‌های ظاهری این مکان به اینجا آمده باشد  و در اینجا به دنبال امکانات رفاهی کامل باشد که اینقدر به زیباسازی این مکان می پردازید، اینجا به دنبال هتل حاج همت نمی گردد، بلکه به دنبال حسینیه حاج همت می گردد، حسینیه‌ای ساده با یک سقف ساده و چند ستون که محل مناجات شهدا بوده و هنوز بوی حاج همت را از آن استشمام کند و صدای نجوای شهدا را ار دیوارها و ستون‌های  آن حسینیه بشنود. به‌راستی چرا  فکر می کنید بدون درک ظواهر اصلی این ساختمان‌ها با همان حس و حال و سختی‌ها،  زائر می‌تواند آنچه که اینجا بوده  درک کند.
بعد  فریاد واویلا سرمی دهیم که چرا زائر، دوکوهه را صرفاً به عنوان یک استراحت‌گاه می بیند و قداست اینجا مانند بقیه مناطق عملیاتی حفظ نمی‌شود،
بزرگواران!  حسینیه حاج همت میراث پدری کسی نیست که وقتی در حال بازسا زی سقفش هستید،  ناگهان  تصمیم بگیرید زیباترش کنید و در سقفش لامپ هالوژن بزنید  و یا دیوارش را بلندتر کنید یا در و پنجره و حوضش را کمی  جابجا کنید چون دکوراسیون حسینیه اینگونه زیباتر می‌شود. اینجا حسینیه حاج همت است، درست است پنجره هایش بالا بود  و نورگیر نبود، ولی به خدا سوگند نوری که در اینجا دلها را روشن می‌کرد و جلا می داد نور آفتاب  پنجره‌ها نبود …
مرمت آثار دفاع مقدس امری طبیعی است، اما سئوال اینجاست  مرمت یا بازسازی ؟ و در بازسازی این آثار تا چه اندازه می توان آثار به جای مانده از جنگ را به همان سبک و سیاق باقی گذاشت؟ در همه جای دنیا بخشی از آثار به جای مانده از جنگ باقی گذاشته می شود تا روایت‌گر تاریخ کشور باشد. هنوز ساختمان ترویج صنعتی شهر هیروشیما و تنها بازمانده حمله اتمی آمریکا در شهر باقی مانده تا یاد کشته شدگان بمباران از خاطر مردم به فراموشی سپرده نشود. فقط می‌توان گفت اگر تخریب و حذف آثار دفاع مقدس، ادامه پیدا کند با دست خود بخشی از حافظه تاریخ دفاع مقدسی را از بین برده‌ایم که در دنیا بی‌نظیر بود و بی‌شک با این اقدام و سهل‌انگاری و سکوت‌ در برابر آن، به نسلی که همه آگاهی‌اش از جنگ به این چند ساختمان و سنگر به جا مانده بستگی دارد، خیانت کرده‌ایم.
باور کنید مسئولی که فقط به فکر کمیت بازدید از مناطق یادمانی و تعدد زائران می باشد و دوکوهه و سایر مناطق را تبدیل به مناطقی با رفاه کامل برای جذب بیشتر زائر می کند، نمی‌تواند به کیفیت بپردازد و پیام شهدا را به صورت صحیح منتقل کند.
رهبر معظم انقلاب در خصوص لزوم حفظ آثار مربوط به دفاع مقدس در بیاناتی معروف به پیام بازسازی در تاریخ ۱۱/۷/۶۷ فرموده بودند:
“‌حفظ و نگهداری ترکیب یک یا چند شهر خراب شده در جنگ، به منظور ترسیم علنی تجاوز دشمنان علیه انقلاب و کشورمان و نشان دادن قدرت دفاع و مقاومت قهرمانانه ملت که آیندگان فقط به اسناد و نوشته‌ها بسنده نکنند”
حال شما را چه شده که ساختمانهایی که خود شما  با شهدا در آنجا زیسته اید را اینگونه تخریب می کنید!
چند ماه پیش که زمزمه تخریب بود عنوان شد “فرماندهان و پیشکسوتان جهاد و شهادت سال‌ها دغدغه‌ تعمیر این حسینیه را داشتند و از این کار استقبال کردند، اما چند جوان ناآگاه که شناخت خوبی از این فضا و تاریخ آن ندارند، یک عکس را نشر می‌دهند و با تیتر قرمز و بزرگ می‌زنند حسینیه حاج همت تخریب شد” حال  فرماندهان و پیشکسوتان جهاد و شهادت، این جوانان ناآگاه!  که آری آن زمان و آن رزمندگان  را ندیدند، ولی بوی شهدا را از همین در و دیوارهای ساده  حسینیه حاج همت حس می کردند و  این بار در دوکوهه هیچ ندیدند  جز سالنی مجلل که هیچ حس و حالی در آن نبود جز  زرق و برق دنیوی،  این یادگاران آن زمان و شهدا را از شما طلب می کنند…

آلبوم تصاویر

درج دیدگاه

بایگانی

شهریور ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« خرداد    
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰۳۱