• کدخبر: 50698
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۲۴ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۹
  • چاپ خبــر
مدیر اوقاف و امور خیریه گلپایگان

قدیمی ترین موقوفه گلپایگان متعلق به ۳۳۵ سال پیش است

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با اشاره به اینکه ۱۱ وقف جدید در امسال به ثبت رسیده است خاطرنشان کرد: این وقفیات با نیت روضه خوانی، ترویج قرآن، ترویج فرهنگ غدیر، امر به معروف و نهی از منکر، تشویق جوانان به حضور در کلاس های قرانی شده است.

به گزارش  دیار عالمان، مدیر اوقاف و امور خیریه گلپایگان گفت: قدیمی ترین موقوفه گلپایگان در سال ۱۱۰۳ هجری قمری مربوط به متعلق به کربلایی خداکرم است که در آن دو دانگ از مزرعه دره باغ وقف امامزاده ابراهیم سعید آباد شده است.

حجت‌الاسلام مهدی طاهری ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه عنوان کرد: موقوفه قدیمی بعدی متعلق به ۳۰۸ سال پیش است که در آن یک دانگ از گوگد، نصف روستای وانشان، دو دانگ از قریه ریحان کمره، دو دانگ کنجدجان، یک دانگ از روستای ویس، چهار طاق از ۲۴ طاق قریحه خوان پنج، نهر سد شاهرخ، ۱۸ طاق از قریحه قیدوز در آن زمان توسط فردی به عنوان خدیجه خانم وقف امامزاده هفده تن شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان گلپایگان، دارای ۸۷۵ موقوفه است، اظهار کرد: بزرگترین موقوفه گلپایگان متعلق به میرزا یحیی خوان با ۵۷۰ مستاجر و ۵۰۰ هکتار زمین که ۲۱۱۴ رقبه دارد است.

مدیر اوقاف و امور خیریه گلپایگان تعداد امامزادگان گلپایگان را ۱۳۸ بقعه برشمرد که در برخی از آنها همچون ۱۷ تن چند تن از فرزندان امامان را در بر می گیرند.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری افزود: ۲۵۶ مسجد و حسینیه در شهرستان وجود دارد.

وی مساحت کل موقوفات گلپایگان را ۱۰۴۷۱۵۷۹ میلیون متر مکعب ذکر کرد و افزود: ۱۰۰۵۶۲۴ متر اعیانی روی ساختمان های موقوفه نیز وقف هستند.

مدیر اوقاف و امور خیریه گلپایگان با اشاره به اینکه ۱۱ وقف جدید در امسال به ثبت رسیده است خاطرنشان کرد: این وقفیات با نیت روضه خوانی، ترویج قرآن، ترویج فرهنگ غدیر، امر به معروف و نهی از منکر، تشویق جوانان به حضور در کلاس های قرانی شده است.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری ارزش موقوفات اضافه شده را ۳۵۰ میلیون تومان ذکر کرد و یاداور شد: نوع کاربری این موقوفات همه زراعی و دو موقوفه مسکونی بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون نذورات امامزادگان در امسال ۳۷۰ میلیون تومان بوده است تصریح کرد: این نذورات در جهت تعمیرات و توسعه امامزاده و همچنین امورات جاری و فرهنگی آن بقعه خواهد شد.

 

مدیر اوقاف و امور خیریه گلپایگان ادامه داد: درامد موقوفات و امامزادگان در سال جاری ۱۰ درصد افزایش داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری در پایان از پرداخت ۱۱۲ میلیون تومان روضه خوانی، ۳۵۰ هزار تومان اعیاد مذهبی، ۲میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خیرات و مبرات، ۱ میلیون جهیزیه، تعمیر حمام ها ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مقبره واقف، ۱۰ میلیون احداث مساجد، ۱۷میلیون و ۴۰۰ هزار تومان توسعه و بازسازی مساجد،۵۷۰ هزار تومان امام جماعت مساجد، ۵۱ میلیون تومان هزینه های روزانه مساجد، ۳۹ میلیون و ۹۴۳ هزار تومان تعمیر امامزادگان، ۶۲ میلیون تومان برای حفظ موقوفات و ۶ میلیون و ۶  هزار تومان برای توسعه موقوفات در سال جاری خبر داد.

درج دیدگاه

آخرین اخبار شهرستان

بایگانی

آبان ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰