• کدخبر: 54319
  • تاریخ انتشار خبر: ۶:۲۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۱۴
  • چاپ خبــر
رئيس اداره دامپزشکی گلپایگان:

سم پاشی کنه مهمترین راه کنترل و پیشگیری تب کریمه کنگو در گلپایگان است

غفاری گفت: گلپایگان منطقه ای است که بیشتر مشاغل آن دامپروری است و کنه به عنوان عاملی خونخوار که خون حیوان آلوده را از بدن آن به جای دیگر منتقل می کند، دامداران می توانند با سم پاشی از این بیماری پیشگیری کنند.

به گزارش دیار عالمان،  مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان گلپایگان گفت: دامداران با سم پاشی محل های نگهداری دام های خود در کنترل و پیشگیری بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو کوشا باشند.

مسعود غفاری در گفت و گو با خبرنگار دیار عالمان، عنوان کرد: گلپایگان منطقه ای است که شغل بیشتر ساکنان آن دامپروری است و کنه به عنوان عاملی خونخوار که خون حیوان آلوده را از بدن آن به جای دیگر منتقل می کند، مهمترین عامل انتقال دهنده این بیماری است.

وی کنه را به عنوان مخزنی برای این ویروس معرفی کرد و گفت: کنه ها بعد از تخم ریزی این ویروس را از کنه بالغ به نوزاد بعدی منتقل کرده و به این صورت بیماری را در سال بعد نیز گسترش می دهند.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان گلپایگان اضافه کرد: این موضوع علاوه بر اینکه باعث شده هر ساله در فصل بهار شاهد بیماری تب کریمه کنگو باشیم، مبارزه با این بیماری را نیز سخت کرده است.

غفاری اظهار کرد: مبارزه با حشره کنه بوسیله سم پاشی به دلیل حساسیت موضوع از طریق دستگاه های اجرایی به تمام شوراها و دهیاری های شهرستان ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر اینکه سم پاشی کنه به صورت گروهی باید انجام شود، عنوان کرد: کنه به دلیل متحرک بودن از مکانی به مکان دیگر منتقل می شود و به این خاطر بهترین کار این است که روستاها به صورت هم زمان و یکپارچه تحت پوشش سم پاشی قرار گیرند.

مدیر شبکه دامپزشکی شهرستان گلپایگان بیان کرد: امیدواریم با کمک دستگاه های مربوطه بتوانیم با ارائه یارانه و یا تهیه سم، به دام داران شهرستان در این زمینه کمک کنیم.

غفاری تاکید کرد: دامداران به هیچ عنوان منتظر کمک های دولتی نبوده و به سرعت اقدام به سم پاشی و از بین بردن این عامل انتقال دهنده کنند.

درج دیدگاه

بایگانی

خرداد ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱