• کدخبر: 54870
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۲۶ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
  • چاپ خبــر
رئیس دادگاه گلپایگان خبر داد:

مراجعه بیش از ۲۰ هزار نفر در هر ماه به دادگستری گلپایگان

حجت الاسلام والمسلمین حسینی وردنجانی گفت: دادگاه گلپایگان فروردین امسال ۲۳ هزار مراجعه کننده، اردیبهشت ماه ۲۳ هزار و ۵۰۰ و خرداد ماه ۲۴ هزار مراجعه کننده داشته است.

به گزارش دیار عالمان، رئیس دادگستری گلپایگان گفت: دادگستری گلپایگان در هر ماه بیش از ۲۰ هزار مراجعه کننده دارد که از ابتدای امسال این تعداد نیز رو به افزایش است.

حجت الاسلام والمسلمین حسین حسینی وردنجانی در نشست دیروز عصر با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد اظهار کرد: در سال جدید متاسفانه با افزایش مراجعه مواجه هستیم.

وی افزود: دادگستری گلپایگان فروردین امسال ۲۳ هزار مراجعه کننده، اردیبهشت ماه ۲۳ هزار و ۵۰۰ و خرداد ماه ۲۴ هزار مراجعه کننده داشته است.

رئیس دادگستری گلپایگان با اشاره به کاهش موجودی پرونده های دادگاه به حسب رسیدگی به آنها عنوان کرد: هر قاضی در ماه به بیش از ۲۰۰ پرونده رسیدگی می کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی وردنجانی با اشاره به اینکه نرم جهانی رسیدگی به پرونده ها در کشورهای توسعه یافته در هر ماه ۳۰ پرونده توسط هر قاضی و کشورهای در حال توسعه ۶۰ پرونده توسط هر قاضی است خاطرنشان کرد: متاسفانه با حجم بالای پرونده ها و کمبود نیروی انسانی در شهرستان مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در سال  ۱۳۹۴، ۲۲ هزار و ۴۱۰ پرونده وارد دادگستری گلپایگان شده است یاداور شد: ۲۲ هزار و ۷۶۷ پرونده را مختومه کردیم که ۳۵۷ پرونده از کل موجودی های شهرستان کاسته شد.

رئیس دادگستری گلپایگان از ورود ۲۲ هزار و ۹۷۷ به دادگستری در سال ۹۵ خبر داد و اظهار کرد: ۲۳ هزار و ۳۷۹ پرونده در سال گذشته مختومه شد که نشانگر رسیدگی به ۴۰۲ پرونده حتی از موجودی سالهای قبل بوده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی وردنجانی با اشاره به اینکه سال گذشته افزایش ورودی در دادگاه را داشتیم تصریح کرد: ۴هزار و ۵۰۰ پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع داده شد.

وی افزود: در مجموع ۲۸ هزار پرونده در دادگستری و شورای حل اختلاف گلپایگان در سال گذشته مورد رسیدگی قرار گرفته است.

رئیس دادگستری گلپایگان بیشترین پرونده در مسائل کیفری را به ترتیب ضرب و جرح عمدی، سرقت به صورت خرد و کلان، توهین و فحاشی، تصادفات، نگه داری مواد مخدر عنوان کرد و گفت: در مورد دعاوی حقوقی نیز مطالبه وجه، مطالبه مهریه، درخواست صدور اجرا آرا اداره کار، اعصار از پرداخت محکوم به، طلاق، اختلافات ملکی به ترتیب بیشترین پرونده های موجود بوده است.

حجت الاسلام حسینی وردنجانی در ادامه از کاهش زمان رسیدگی پرونده ها در دادسرای گلپایگان به ویژه در شعبه دوم حقوقی خبر داد و خاطرنشان کرد: وقت رسیدگی به هر پرونده قبلا ۸۰ روز بود که اکنون به ۵۰ روز رساندیم.

وی با اشاره به اینکه گلپایگان رتبه اول استان را در صدور ابلاغ الکترونیک دارد بیان کرد: شهرستان گلپایگان از اولین شهرستان هایی بود که در اجرای دقیق سامانه الکترونیک ثنا اقدام کرد.

رئیس دادگستری گلپایگان از منتهی شدن ۲۰ درصد از پرونده های شورای حل اختلاف به سازش خبر داد و افزود: ۱۲ درصد کاهش در جمعیت کیفری زندان را در سال گذشته داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی وردنجانی با اشاره به کمبود نیروی اداری کار در دادگستری شهرستان تصریح کرد: هر کارمند در دادگاه گلپایگان باید کار سه نفر را انجام دهد.

وی یکی از مشکل های شورای حل اختلاف را تخصیص ندادن بودجه های قانونی با وجود اجرایی شدن آن دانست و در خواست کرد: از نماینده مجلس خواهان انعکاس این مطلب در مجلس و پیگیری آن هستیم.

رئیس دادگستری گلپایگان عدم وجود باجه بانک در دادگستری را یکی دیگر از مشکلهای مراجعین دانست و یاداور شد: متاسفانه هنوز پس از پیگیری در سالهای اخیر به نتیجه ای نرسیدیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی وردنجانی در پایان با اشاره به افزایش روز به روز مراجعه ها به دادگستری مطرح کرد: عدم آشنایی مردم به حقوق و تکالیف خود و قوانین، کم رنگ شدن ارزش های انسانی اسلامی در بین مردم و مسئولان، کم رنگ شدن نقش بزرگتر ها و ریش سفیدان در رفع مشکلهای خانوادگی، عدم انجام صحیح وظایف اجرایی نظارتی توسط ارگان ها و نهادها از علل افزایش ورودی پرونده به دادگاه هاست.

 

درج دیدگاه