• کدخبر: 57995
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۱۳ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
  • چاپ خبــر
رئیس اداره اوقاف گلپایگان

ساخت زائر سرای امامزاده ۱۷ تن نیازمند سرمایه گذار است

رئیس اداره اوقاف گلپایگان با اشاره به وجود هزار و ۵۰۰ متر زمین برای احداث زائر سرا در محوطه ۱۷ تن گفت: برای احداث این زائر سرا در صورت وجود سرمایه گذار همکاری لازم را خواهیم کرد.

به گزارش دیار عالمان، حجت الاسلام مهدی طاهری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، اظهار کرد: ساخت زائرسرای امامزاده ۱۷ تن نیازمند سرمایه گذاری است.

رئیس اداره اوقاف گلپایگان با بیان اینکه ساخت یک زائر سرا برای این امامزاده هم به جذب توریست و گردشگر و هم زائر کمک می کند، عنوان کرد: امازاده هایی چون مشهد اردهال، آقاعلی عباس در استان به دلیل وجود امکانات رفاهی زائر زیادی را به خود جذب کرده است.

وی با اشاره به وجود هزار و ۵۰۰ متر زمین برای احداث زائر سرا در محوطه ۱۷ تن بیان کرد: در صورت وجود سرمایه گذار برای احداث این زائر سرا همکاری لازم را خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری در ادامه افزود: کاروان سرای روستای در نیز یکی دیگر از موقوفات است که جنبه تاریخی نیز دارد و چنانچه سرمایه گذاری بتواند این مکان را بازسازی کند این مکان را در اختیارش قرار خواهیم داد.

۱۶ وقف جدید در سال ۹۶ به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ تومان به ثبت رسید

رئیس اداره اوقاف گلپایگان گفت: ۱۶ وقف جدید در سال ۹۶ به ارزش ۲ میلیارد و ۲۰۰ تومان به ثبت رسید.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با اشاره به میزان جمعیت و سرانه وقف در شهرستان های استان خاطرنشان کرد: گلپایگان با وجود کمی جمعیت نسبت به برخی شهرستان ها بیشترین میزان وقف را در استان طی ماه های گذشته به خود اختصاص داد.

وی افزود: این نشان دهنده دینداری و علاقه مردم این منطقه به خیرات است.

رئیس اداره اوقاف گلپایگان تصریح کرد: روضه خوانی، قران، تشویق جوانان به مسجد، اعیاد مذهبی از جمله نیات وقف کنندگان بود.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری بیشترین میزان موقوفات را در شهرستان مربوط به ترویج قران دانست و عنوان کرد: موقوفات ماه های گذشته عمدتا زمین کشاورزی، ملک مسکونی دو طبقه و یک زمین تجاری بوده است.

گلپایگان اکنون ۹۰۰ موقوفه و ۲ هزار و ۳۵۱ رقبه دارد

رئیس اداره اوقاف گلپایگان گفت: گلپایگان اکنون ۹۰۰ موقوفه و ۲ هزار و ۳۵۱ رقبه(تعداد مستاجر موقوفات) دارد.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با اشاره به اینکه هر امامزاده سالانه هزینه های عمرانی، جاری و فرهنگی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: در طی یکسال گذشته ۳۹۲ میلیون تومان صرف هزینه های عمرانی امامزادگان شهرستان شده است که محل تامین آن نذورات مردمی امامزادگان و فروش قبر در این بقاع بوده است.

وی ۷۴ میلیون تومان هزینه های جاری امامزادگان اعم از هزینه آب، برق، خادم، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و … برشمرد و افزود: هزینه های فرهنگی صورت گرفته در این بقاع ۳۶ میلیون تومان بوده است.

رئیس اداره اوقاف گلپایگان تصریح کرد: کل هزینه انجام شده در بقاع متبرکه ۵۰۲ میلیون بوده است.

موقوفه کافی برای کمک به فقرا نداریم

حجت الاسلام والمسلمین طاهری با بیان اینکه موقوفه زیادی برای کمک به فقرا نداریم اظهار کرد: موقوفه صرف شده برای فقرا تنها ۲ میلیون تومان بوده است.

رئیس اداره اوقاف گلپایگان با بیان هزینه بیش از ۳۵۰ میلیون تومانی موقوفات یاداور شد: ۳۹ میلیون تومان هزینه توسعه مساجد، ۱۱۴ میلیون تومان هزینه بازسازی و تعمیر بقاع متبرکه،  ۴ میلیون تومان هزینه حمام، ۱۰۳ میلیون هزینه روضه خوانی، ۱۴ میلیون هزینه قران و ترویج قرآن، ۳۶ میلیون هزینه توسعه موقوفات، ۲۵ میلیون هزینه حفظ موقوفات بوده است.

وی با اشاره به اینکه گلپایگان ۱۳۸ امامزاده و باقاع متبرکه دارد مطرح کرد: امامزاده روستای حاجیله و بقعه آخوند ملاحسین شهید نیز به این آمار اضافه خواهند شد.

۵۵۰ میلیون تومان آزادسازی در محدوده ۱۷ تن انجام دادیم

حجت الاسلام والمسلمین طاهری از آزادسازی ۵۵۰ میلیون تومانی در محدوده امامزاده ۱۷ تن خبر داد و گفت: یک منزل مسکونی به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان و یک مغازه تجاری به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان خریداری شد که برای تهیه این پول وام گرفته شد.

رئیس اداره اوقاف گلپایگان خاطرنشان کرد: وام گرفته شده در سالهای آینده با استفاده از نذورات مردمی بازپرداخت خواهد شد.

وی افزود: امامزاده ۱۷ تن در شهرهای شیراز، خمین، تهران (روستای وهن آباد تهران که فرودگاه امام خمینی جز این محدوده است)، قسمتی از گوگد، قسمتی از محله کنجدجان، قسمتی از وانشان و ویست در گذشته وقف امامزاده ۱۷ تن شده است.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری به توسعه ۳ هزار متری در امامزاده ابراهیم اشاره کرد و تصریح کرد: این زمین با کمک خیران و همکاری مالک زمین خریداری شده است.

با رای دادگاه دو موقوفه به ارزش ۵ میلیارد و ۵۰۰ تومان به موقوفات بازگشت

رئیس اداره اوقاف گلپایگان با بیان اینکه با رای دادگاه موقوفه میرزا یحیی خوان که قبل از انقلاب تصرف شده بود و ارزشی معادل ۳ میلیارد تومان داشت بازپس گرفته شد، گفت: موقوفه دیگری(خدیجه خانم) که حدود ۲۰ سال در تصرف دیگران بود و ارزشی معادل ۲ میلیارد و ۵۰۰ تومان داشت به موقوفات بازگشت.

حجت الاسلام والمسلمین طاهری در ادامه بیان کرد: حمام تاریخی و وقفی خیابان طالقانی طبق قراردادی با سرمایه گزار بازسازی و به رستوران سنتی مبدل می شود.

وی از انتشار اوراق مشارکت در وقف برای افرادی که توانایی لازم برای اهدا موقوفات بزرگ را ندارند خبر داد و مطرح کرد: کسانی که توانایی برای وقف ملک ندارند می توانند با پرداخت مشارکتی اوراق حتی با مبالغ اندک به خرید یک ملک کمک کنند و تا ابد از آثار اخروی وقف برخوردار باشند.

درج دیدگاه

آخرین اخبار شهرستان

بایگانی

مهر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰