• کدخبر: 58899
  • تاریخ انتشار خبر: ۲:۰۶ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۲
  • چاپ خبــر
سرپرست میراث فرهنگی گلپایگان:

مرمت بناهای تاریخی گلپایگان/ ۳ بنای تاریخی این شهرستان در نوبت ثبت آثار ملی قرار گرفتند

سرپرست میراث فرهنگی گلپایگان گفت: امام زاده ۱۷ تن، خانه تاریخی معظمی، خانه تاریخی شجاع نظام و باغ و برج علی اکبری امسال از محل اعتبارات سازمان مورد مرمت قرار گرفتند.

به گزارش دیار عالمان؛ مصطفی قانونی در گفت‌وگو با خبرنگار دیار عالمان با اشاره به مرمت بناهای تاریخی در گلپایگان عنوان کرد: خانه تاریخی معظمی در محله سررباطان و مربوط به دوره قاجاریه امسال از محل اعتبارات سازمان مورد مرمت قرار گرفته و مراحل پایانی مرمت را طی می‌کند.

سرپرست میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان اضافه کرد: اداره میراث فرهنگی شهرستان بعد از تکمیل مراحل مرمت به این بنا انتقال داده می‌شود.

وی اشاره ای نیز به مرمت خانه شجاع نظام از بناهای تاریخی دوران قاجاریه کرد و گفت: استحکام بخشی و نما سازی این بنا از محل اعتبارات سازمان انجام شد که با مشارکت مالک بخش های دیگری نیز ترمیم و به سرمایه گذار واگذار شد.

قانونی تصریح کرد: نما سازی و مرمت باغ و برج علی اکبری شامل نمای کاه گلی، محوطه حیاط و درب های چوبی و سردر از اقدامات دیگر این سازمان جهت مرمت بناهای تاریخی شهرستان است.

سرپرست میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان اشاره ای نیز به مرمت امام زاده ۱۷ تن کرد و گفت: سبک سازی و عایق کاری پشت بام، حذف بتون ریزی ها و سنگ چینی های غیر اصولی بدنه و مرمت بنای اصلی و سر درب قدیمی امام زاده از جمله اقداماتی است که برای این بنا انجام شده و مراحل پایانی را سپری می‌کند.

وی در خصوص ثبت بناهای تاریخی جدید اظهار کرد: تپه وداغ، حمام آقا حسین و‌ کبوتر خانه خواجه علی خان بناهایی هستند که در نوبت ثبت آثار ملی قرار گرفتند.

قانونی با بیان اینکه در حال حاضر تنها یک اقامتگاه بوم گردی در شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: خوشبختانه درخواست تبدیل هفت بنا به اقامتگاه بوم گردی داده شده که در حال حاضر مراحل اداری را سپری می‌کنند.

انتهای پیام/ دیار عالمان

درج دیدگاه

بایگانی

آذر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مرداد    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰