• کدخبر: 59574
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۲:۴۳ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  • چاپ خبــر
مسئول اجرایی نمایشگاه کوچه های بنی هاشم

نمایشگاه کوچه های بنی هاشم تصویر کوچکی از شهر مدینه در دوران حضرت زهرا است

نصرتی مسئول اجرایی نمایشگاه کوچه های بنی هاشم، گفت: نمایشگاه کوچه های بنی هاشم تصویر کوچکی از شهر مدینه در دوران حضرت زهرا است که جریان اتفاقات زندگی حضرت زهرا بعد از رحلت پیامبر و جریان شهادت حضرت زهرا و پس از آن را به تصویر می کشد.

به گزارش دیار عالمان، خبرنگار ما گفت و گویی داشت با عارف نصرتی مسئول اجرایی نمایشگاه کوچه های بنی هاشم که در ایام شهادت حضرت زهرا و از تاریخ ۲۴ بهمن تا دوم اسفند درون شهر برپاشده است.
نصرتی مسئول اجرایی این نمایشگاه بیان کرد: نمایشگاه کوچه های بنی هاشم تصویر کوچکی از شهر مدینه در دوران حضرت زهرا است که جریان اتفاقات زندگی حضرت زهرا بعد از رحلت پیامبر و جریان شهادت حضرت زهرا و پس از آن را به تصویر می کشد.
نصرتی با اشاره به اینکه شروع نمایشگاه با غرفه فدک است، گفت: اولین تصویری که مخاطب می بیند باغ فدک در خارج از شهر مدینه است که با حضور راوی توضیحاتی در مورد این باغ به بازدیدکنندگان داده می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه پس از آن مخاطب وارد شهر مدینه و بیت پیامبر می شود، اضافه کرد: غرفه منزل پیامبر، صحنه رحلت و و احتزار پیامبر و جمع شدن اصحاب و امیرالمومنین در بالین ایشان است.

مسئول اجرایی نمایشگاه در ادامه، خاطرنشان کرد: صحنه بعدی جریان ثقیفه را به تصویر خواهد کشید و این مورد که خیلی از مسلمانان به جای اینکه به کفن و دفن پیامبر بپردازند با حضور در شورایی به تصمیم گیری برای جانشینی پیامبر پرداختند این در حالی بود که هنوز ۷۰ روز از جریان غدیر و اعلام جانشینی توسط خداوند نگذشته بود.
نصرتی بیان کرد: بعد از جریان ثقیفه وارد کوچه های بنی هاشم می شویم و روایتی داریم از اتفاقاتی که در این کوچه افتاد همچون پاره کردن قباله فدک از دست حضرت زهرا و دادخواهی آن حضرت در این کوچه ها برای حمایت از امیرالمومنان (ع) که برای مخاطبان به تصویر کشیده شده است.
وی با اشاره به اینکه انتهای کوچه بنی هاشم به درب خانه حضرت زهرا و امیرالمومنان، عنوان کرد: سعی شده در این صحنه با گذاشتن درب و هیزم جریان شهادت حضرت زهرا توسط راوی، بیان شود.
مسئول اجرایی نمایشگاه با بیان اینکه بعد از این صحنه وارد خانه حضرت زهرا می شویم که تصویری از محل عبادت، چاه حضرت علی و محل پخت نان نمایش داده شده است.
نصرتی ادامه داد: بعد از دیدن خانه حضرت زهرا از درب دوم این خانه وارد مسجد النبی می شویم که با به تصویر کشیدن محراب پیامبر و مسجد روایتی از سدالابواب و جریان بسته شدن تمام درب های اصحاب به جز درب خانه حضرت زهرا به مسجد بسته می شود.
وی اخرین غرفه را صحنه ای از قبرستان بقیع بیان کرد و گفت: اینجا اشاره داریم به تخریب بقیع و قبرهای متبرکه ائمه دارای بقعه بوده که حدود ۸۰ سال پیش افرادی که ادامه دهنده راه ثقیفه بودند این قبرستان را تخریب کردند.
مسئول اجرایی نمایشگاه یاداور شد: نمایشگاه کوچه های بنی هاشم توسط موسسه آموزش مبلغ دارالزهرا تحت اشرافیت بیت حضرت آیت الله صافی گلپایگانی دائر شده است.
انتهای پیام/ دیار عالمان

درج دیدگاه

بایگانی

بهمن ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰