• کدخبر: 61865
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۴۴ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۶
  • چاپ خبــر
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان

امروز دامدار ما جهاد می کند/جایگاه خاص گلپایگان در کشاورزی و دامداری

ایران دوست با بیان این نکته که امروزه تولید کنندگان کشور به ویژه دامداران جهادگران جنگ اقتصادی هستند، تصریح کرد: سربازان صف اول جنگ اقتصادی امروز تولید کنندگان ما هستند به ویژه دامداران.

حسین ایران دوست در آیین افتتاح پروژه‌های هفته دولت شهرستان گلپایگان در استان اصفهان، اظهار کرد: در استان اصفهان دو گاوداری توانایی تولید شیر نوزاد را دارند که بالاترین کیفیت شیر در استان اصفهان را دارند و یکی از آنها در شهرستان گلپایگان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه در کل کشور رتبه اول در حجم تولیدات دامی  را داریم، مطرح کرد:  با فاصله زیاد از استان‌های همجوار در تولید شیر نیز رتبه نخست را داریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی میانگین تولید شیر به ازای هر فرد را ۱۲۰ لیتر اعلام کرده است ، اما در استان اصفهان به ازای هر فرد ۲۸۸ لیتر شیر تولید می‌شود، گفت: میانگین مصرف شیر در کشور ما نسبت به جهان پایین است و حداقل این عدد باید به ۱۶۰ لیتر برسد.

ایران دوست با بیان اینکه در تولید گوشت رتبه چهارم کشور را استان اصفهان دارد، عنوان کرد: این زیبنده استان اصفهان نیست که امروز وارد کننده گوشت قرمز باشد، اگرچه صادر کننده گوشت دام سنگین هستیم ولی وارد کننده گوشت دام سبک هستیم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه خشکسالی‌ها‌ و کمبود آب در مزارع باعث شده است که به دامداری‌ و کشاورزی انبوه و فشرده روی بیاریم، تصریح کرد: ناگزیریم در بحث امنیت غذایی با وجود تمام محدودیت و مشکلات تلاش کنیم تا حجم تولیدات حفظ شود و هر چه از سطح باغات و زراعت کاسته می‌شود ناگزیریم توسعه دامپروری کمبودها را جبران کنیم.

وی در ادامه با اشاره به سابقه تاریخی گلپایگان، خاطرنشان کرد: شهرستان گلپایگان به دلیل شرایط اقلیمی که دارد در بخش کشاورزی و دامداری یکی از شهرستان های رتبه اول ماست که می‌طلبد به سمت دامپروری بزرگ و مجموعه کشت و صنعت قدم بردارد.

ایران دوست همچنان با بیان اینکه امروزه با توسعه شهرنشینی روستاها به شهر تبدیل می‌شود و حتی فرهنگ شهری بر روستاها ناخواسته حکم فرما شده است، گفت: کم و زیاد با اعتراضات  مردمی  رو به رو هستیم که دام‌ها را به فضای بیرون شهر باید ببریم و یکی از سیاست‌های اصولی جهاد کشاورزی ایجاد دام گاه ها و دامپروری‌های بزرگ است که هم بهره‌وری بیشتری دارد و هم ضریب خوداتکایی بیشتری دارد و از طرفی کیفیت محصول نیز بهتر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های جهاد کشاورزی کمبود گوشت قرمز کشور بود که با دستور وزیر جهاد کشاورزی ستاد تنظیم بازار ورود گوشت قرمز به کشور را ممنوع اعلام کرد، بیان کرد: جهاد کشاورزی متعهد شد که ۴۰ هزار تن گوشت قرمز ذخایر استراتژیک را تأمین کند که از این مقدار ۱۰ درصد آن در استان اصفهان تولید می‌شود.

وی با یاداوری این نکته که امروزه تولید کنندگان کشور به ویژه دامداران جهادگران جنگ اقتصادی هستند، تصریح کرد: سربازان صف اول جنگ اقتصادی امروز تولید کنندگان ما هستند به ویژه دامداران.

ایران دوست با بیان اینکه امروز دامداران با مشکلاتی از جمله نهاده ای دامی و گرانی مواجه هستند و نمی‌توانند بیش از قیمت ها را افزایش دهند، گفت: به مدد این مجاهدت ها می توانیم بگوییم نگران سفره مردم نیستیم و دامداران ما همچنان به تولید مشغول هستند و نگران لبنیات و گوشت قرمز و تخم مرغ و مرغ نیستیم و مازاد تولید نیز داریم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با یاداوری این نکته که سال گذشته از استان اصفهان بالغ بر ۱۰ هزار تن پودر شیر و مرغ و تخم مرغ به کشورهای همسایه صادر کردیم، تصریح کرد: امسال نیز در این شرایط جنگ اقتصادی تلاش خواهیم کرد که علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور صادر کننده تمام محصولات کشاورزی و دامداری و طیور باشیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت واقعی تولید دامداری بسیار بالاتر از ظرفیت پروانه‌ای است که مشکلات اصلی دامداری‌ها است، اظهار کرد: نگرانی در کمبود دانه ذرت و جو نداریم و تنها محدودیت ما گنجاله سویا است، بالغ بر ۷۰۰ هزار تن دانه سویا به کارخانجات روغن کشی ارسال شده است و ۱۸۰ هزار تن دانه سویا در داخل کشور برداشت کردیم و اخیرأ شرکت پشتیبانی دام کشور یک محموله سویا از کشور هند خریداری کرد.

درج دیدگاه