• کدخبر: 61932
  • تاریخ انتشار خبر: ۱:۰۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۷
  • چاپ خبــر

رونمایی از لوح ثبت مهارت طبخ کباب گلپایگان در فهرست ملی میراث

رییس میراث فرهنگی گلپایگان گفت: گلپایگان بیش از ۲۰۰ آثار تاریخی مربوط به دوران سلجوقیان و بعد از آن دارد که تنها ۳۰ اثر آن تاکنون به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرنگار دیار عالمان از گلپایگان، از لوح ثبت مهارت طبخ کباب گلپایگان در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس شب گذشته رونمایی شد.
در این مرا‌سم از مستند دیار کهن که به کارگردانی ابوالفضل جاوید پور از شهرستان توسط میراث فرهنگی ساخته شده نیز رونمایی شد.
مصطفی قانونی در این مراسم گفت: امیدواریم فرآیندی که در موضوع میراث ناملموس شهرستان گلپایگان شروع شده است ادامه پیدا کند و البته که گلپایگان در حوزه های مختلف میراث فرهنگی جای شناخت و معرفی بیشتری دارد.
رئیس میراث فرهنگی گلپایگان با بیان اینکه ما در شهر گلپایگان بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی مربوط به دوران سلجوقیان و بعد از آن داریم، تصریح کرد: متاسفانه در سال ۹۶ تنها ۲۵ اثر از این آثار تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و این فرایند از سال ۹۶ تاکنون ادامه پیدا کرده است.
وی افزود: از سال ۹۶ تاکنون این تعداد این تعداد به ۳۰ اثر تاریخی رسیده است و همچنین در حوزه میراث ناملموس تنها یک مورد ثبت تکنیک منبت، سپس طبخ کباب گلپایگان و آش حلیم گلشهر به ثبت رسیده است.
قانونی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی، مستندهای گردشگری که اولینش در مسیز ابریشم، محمل عشق، سفره خوبان، میراث کهن بوده است، گفت: این مستندها انشالله از شبکه های صدا و سیما پخش خواهد شد.
انتهای پیام

درج دیدگاه

بایگانی

مهر ۱۳۹۹
ش ی د س چ پ ج
« شهریور   آبان »
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰