• کدخبر: 62552
  • تاریخ انتشار خبر: ۳:۲۶ ب.ظ - جمعه ۱۴۰۰/۰۴/۱۱
  • چاپ خبــر
دیدنی های روستای وانشان

دیدنی های روستای وانشان

به گزارش دیار عالمان ، به نقل از گروه فرهنگی یکتا پرس، یکی از روستاهای تاریخی که در دل اصفهان واقع است، روستای وانشان است.

روستای وانشان، در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر گلپایگان و ۱۵ کیلومتری شهرستان خوانسار قرار دارد؛ که از توابع شهرستان گلپایگان در استان اصفهان محسوب می شود. همچنین در گذشته به « وردپاتکان» و « سرزمین های گل سرخ» نیز شهرت داشته است.

در این روستا آرامگاه امامزاده سلیمان ابوالفتح از نوادگان موسی کاظم قرار دارد.

تاریخچه روستای وانشان

با توجه به کتیبه ای در بقعه یا بارگاه امامزاده ابوالفتح ،قدمت روستای وانشان به قرن دهم هجری خورشیدی یعنی زمان حکومت سلسله ی کیانیان (دوران پارینه سنگی میانه و نوسنگی) باز می گردد. علاوه بر این درختی کهنسال با قطری عریض در جوار امامزاده قرار دارد که نزدیک هزار سال عمر دارد.

در سال ۱۳۹۱، غاری قدیمی با چندین ظروف سفال شکسته و استخوان های پوسیده انسان کشف شد. آثار کشف شده توسط میراث فرهنگی استان اصفهان مورد بررسی قرار گرفت که مشخص شد قدمت آن ها مربوط به ۳۰۰۰ سال قبل است و حاکی از آن دارد که در زمان های قدیم در این روستا زندگی کرده اند.

جاذبه طبیعی و اکوتوریسم روستای وانشان

از سایر جاذبه طبیعی و اکوتوریسم روستای وانشان می‌توان به چشمه‌های لمبی و مورا ( گردو کونی با ماهور)، کوه محد حیدر، کوه دزی و مزرعه امیریه اشاره کرد. عکس‌ها و تصاویر روستای وانشان گویای دشت بهشت بودن این روستا است.

پوشش گیاهی در کوه تیر وانشان و منطقه بکر روستایی شامل انواع گل‌های وحشی به خصوص در بهار است. از این گل‌ها و گیاهان می‌توان به گیاه خرفه، گل زنبق وحشی، لاله‌های وحشی، ریواس، گل قاصدک، گیاه گل تلخه، بابونه و گیاه پا کلاغ اشاره کرد. بیشتر این گیاهان به عنوان گیاهان دارویی کاربرد دارند.

از جاذبه تاریخی و باستانی روستای وانشان می‌توان به قلعه وانشان اشاره کرد. این قلعه دارای مساحتی حدود شش هزار متر است که در آن اعیانی در حدود سه هزار متر مربع احداث شده است. این قلعه از نوع مسکونی و شخصی بوده است.

هم به عنوان انبار غلات مردمان روستا و هم نقش تدافعی در هنگام حمله دشمن به روستا عمل می‌کرد. به طوری که وقتی روستا در معرض خطر قرار می‌گرفت، مردمان روستا با دام‌هایشان وارد آن می‌شدند تا پایان مناقشه در آن باقی می‌مانند.

گویش مردم روستای وانشان

گویش اهالی روستای وانشان، وانشانی و ونیشونی است. این زبان یکی از زبان های قدیمی در ایران محسوب می شود.

گویش وانشانی جزئی از گویش های ایران مرکزی و شمال غربی است. علاوه بر این شباهت هایی نیز به گویش خوانساری دارد.

درج دیدگاه